ČAKK ČESKÉ ASOCIACE KOMPETITIVNÍCH KOMUNIKACÍ
CZECH ASSOCIATION OF COMPETITIVE COMMUNICATIONS
Česky English Úvod Kontakt
Zpět

Podzimní setkání provozovatelů elektronických komunikací v Nymburce

 

Česká asociace elektronických komunikací o. s. se podílela na uspořádání sedmnáctého podzimního setkání provozovatelů elektronických komunikací v Nymburce

 

Novela zákona přináší komplikace ve vztazích poskytovatele a zákazníka

Nymburk, 25. září 2013 - Sedmnácté podzimní setkání provozovatelů elektronických komunikací uspořádala společnost LICA s.r.o. již tradičně ve spolupráci s Českou asociací elektronických komunikací o. s. (ČAEK). Konalo se 25. září 2013 ve Sportovním centru v Nymburce.

Jednodenní program byl jako obvykle rozdělen na dopolední a odpolední část. Dopolední diskusní panel se zabýval ožehavými tématy, hýbajícími současným českým trhem elektronických komunikací.  V prvé řadě se diskutovalo o zákonu o audiovizi a o fondu kinematografie. Úvodní slovo k tomuto tématu přednesl Antonín Hedrlín, advokát, čestný předseda dozorčí rady ČAEK o. s.

K poslední novele zákona o elektronických komunikacích č. 214/2013 Sb. vystoupil s úvodním slovem do problematiky Jan Frič z odboru elektronických komunikací Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.

Panelové diskuze na výše uvedená témata se zúčastnili:

·         Petr Josefi – člen představenstva ČAEK o. s., seniorní právník, T-Mobile Czech Republic, a.s.

·         Karel Žalud – člen dozorčí rady ČAEK o. s., vedoucí právního oddělení, UPC česká republika s.r.o.

·         Michal Krejčík – z právní podpory marketingových služeb, Telefónica Czech Republic, a.s.

·         Diskusi moderoval Zdeněk Vaníček, prezident ČAEK.

V panelové diskusi byla například zmíněná novela zákona o elektronických komunikacích vystavena velmi silné kritice. Dle diskutujících vnáší do současného trhu v mnoha ohledech zmatek a její aplikace v praxi komplikuje neúměrně zejména smluvní vztahy mezi operátory a jejich zákazníky.

„Setkání v Nymburce se tohoto roku zúčastnili převážně operátoři kabelových sítí. A pro ně je nyní téměř existenční otázkou dosáhnout postavení nikoliv jedné z úzce vymezených platforem telekomunikací, ale stát se plnohodnotnými operátory elektronických komunikací. To znamená, aby poskytovali nejen tři běžné základní služby, kterými jsou dnes telefonie, televizní vysílání a data, ale aby přibírali ještě další, jako jsou mobilní služby, wifi a rodící sešestou službu, jež se v technologických a obchodních modelech vyspělých zemí již připravuje. Jedině takový operátor, který dovede propojit těchto pět a perspektivně všech šest služeb, má naději přežít a dále úspěšně působit v tomto komplikovaném průmyslu,“ komentoval současnou situaci na českém trhu Z. Vaníček.

Odpolední část setkání byla věnována odborným prezentacím zúčastněných firem.

Na setkání v Nymburce 2013 přišlo 170 účastníků včetně firem, 82 firem zde vystavovalo své produkty. Neustálý vysoký zájem o tuto již dlouholetou tradiční akci dle Z. Vaníčka jen dokumentuje neustálé dynamické technologické a legislativní změny, kterým je trh elektronických komunikací vystaven. Odborníci mají stále zájem se setkávat a podělit se o zkušenosti při řešení nových problémů i při zavádění nových produktů.

 

Evžen Staněk

mediální poradce ČAEK o. s.