ČAKK ČESKÉ ASOCIACE KOMPETITIVNÍCH KOMUNIKACÍ
CZECH ASSOCIATION OF COMPETITIVE COMMUNICATIONS
Česky English Úvod Kontakt
Zpět

Rozhovor s prezidentem ČAKK

 

Na českém trhu si BBC Prime oblibu rychle získá

Prezident České asociace kompetitivních komunikací Zdeněk Vaníček  o vstupu BBC Prime na český trh, povodních v Česku a rozvoji kabelových operátorů

 

P r a h a - Český trh kabelových televizí zaznamenal v posledních letech značný rozvoj. Za deset let dosáhla hodnota investic tří největších kabelových operátorů 11,1 miliardy korun, když vybudovaly asi 1,1 milionu zásuvek. Na kabelovou televizi je nyní připojeno asi 700 tisíc lidí a roční výnosy tří hlavních operátorů dosahují 1,5 miliardy korun. Do tohoto dynamického prostředí vstupuje na přelomu září a s vysíláním titulkovaným v českém jazyce britský kanál BBC Prime. O jeho vstupu na trh i o vývoji kabelového vysílání jsme hovořili s prezidentem České asociace kompetitivních komunikací, Zdeňkem Vaníčkem.

 

Od letošního května mohl zhruba 190.000 zákazníků společnosti Intercable CZ sledovat sledovat BBC Prime, ale pouze v angličtině. Co očekáváte od vstupu BBC Prime s titulkovaným vysíláním na český trh?

BBC Prime je nesmírně profesionální kanál, s velmi pestrou skladbou programu, s vynikajícím mezinárodním postavením a ohlasem a v neposlední řadě i se značkou, která patří mezi tradiční. BBC je nejstarším televizním kanálem, který informoval, poučoval a bavil své diváky už v době, kdy byla televize v plenkách. Zkrátka, je to jako když máte sbírku vzácných známek a k ní vám přibude unikát.

Český divák má možná trochu odlišný vkus než divák v západní Evropě. Získá si BBC Prime oblibu?

Ano, s tím jsem si jist. Značka BBC je zárukou vysoké kvality a ta u mnohých jiných televizních kanálů, včetně našich, schází. Navíc jsou její některé programy u nás natolik dobře známy, že další jistě vzbudí u našich diváků velkou pozornost a setrvalou oblibu. Český divák je už poněkud unaven jednotvárnou a nepříliš chytrou nabídkou, kterou mu jiné kanály nabízejí, ba vnucují. Proto by BBC v celkové skladbě programů měla znamenat obrat k lepšímu.

Co by mohlo českého diváka zaujmout, co je jeho oblíbenou „hudbou“?

Těch věcí je určitě více, počínaje pestrostí žánrů až po dokonalou dramaturgii; je to ale také tolik obdivovaný, přesto pohříchu dosud tak málo poznaný anglický (ale i skotský, velšský a irský) humor. Ten u nás zatím koluje v podobě hloupých anekdot o lordech, ačkoli se rodí – tak jako u nás – v „pubech“, klubech, na ulici, v autobusu. A ten má s českou tóninou hodně společného.

BBC Prime se chystá titulkovat zhruba 40 procent pořadů vlastní výroby. Považujete to dostatečné pro to, aby vznikla větší poptávka po tomto kanále?

Myslím, že BBC Prime si oblibu jistě získá. Přeji si to. Bude ale záležet na tom, jak se bude prohlubovat rozsah českého vysílání. Český divák není totiž příliš jazykově vzdělaný.

BBC Prime vstoupila nedávno do České asociace kompetitivních komunikací (Czech Association of Competitive Communiations), jejíž jste prezidentem, jako přidružený člen. Jaké jsou zkušenosti ze vzájemných kontaktů?

Znamenité. Byli jsme v kontaktu již v době, kdy ještě BBC v naší asociaci nebyla. BBC se pravidelně účastní našich výročních konferencí, které pořádáme vždy v únoru v pražském hotelu Alcron, setkáváme se na různých jiných akcích po celé Evropě. Členství BBC v ČAKK je proto určitým vyvrcholením dosavadních kontaktů a dobré vzájemné spolupráce.

Letošní srpnové povodně, které byly snad nejhorší v historii, napáchaly podle vládních odhadů škody za 70-100 miliard korun. Kabeloví operátoři asi neunikli beze šrámu…

Naše kabelové sítě se kromě jiných měst a obcí rozprostírají i v nejpostiženějších oblastech podél Vltavy a Labe - od Českých Budějovic, Strakonic, do Prahy (včetně zničeného Karlína, Libně, Holešovic), přes Kralupy, Neratovice, Litoměřice, po Ústí nad Labem a Děčín. To nepotřebuje další komentář.

Poškozená infrastruktura se však rychle obnovuje. A protože se bytostně cítíme být součástí této země, pomáháme v rámci svých možností všude tam, kde můžeme a kde nám to prostředky dovolí. Například náš člen společnost TES Media  poskytla šesti nejvíce postiženým městům, ve kterých má svoje sítě, celkově 600 tisíc korun, každému po 100 tisících  a to výhradně na pomoc záplavou postiženým obyvatel (Kralupy nad Vltavou, Neratovice, Lovosice, Litoměřice, Bohušovice nad Ohří a Děčín). Kromě toho pracovníci TES media uspořádali mezi sebou finanční sbírku určenou pro konto Člověk v tísni. Společnost TES Media přispěla do této sbírky stejně vysokou částkou jako byla vybraná a celkem bylo odesláno na toto konto 100 tisíc Kč.

Vlastní škody na sítích jsou značné; byly zaplaveny především rozvodné skříně se zesilovači a dalšími prvky, středisko v Lovosicích a sklady. Poškozeno bylo i dálkové spojení přetržením optického kabelu v místě přechodu přes Vltavu. Celková škoda se teprve vyhodnocuje a upřesňuje souběžně s odstraňováním vzniklých škod.

V České republice jsou asi 4 miliony domácností, z nichž 1,1 milionu má kabelovou přípojku. Zhruba 80 procent z nich, tedy zhruba 800.000 domácností tuto přípojku využívá. Je to málo nebo hodně? Jak vidíte budoucí rozvoj odvětví?

V České republice dosahuje penetrace asi 20-22 procent, zatímco například v Belgii 112 procent, to jako příklad pro srovnání.

Kabelové televizní vysílání se již stalo integrální součástí služeb informační společnosti, má dokonce určitý náskok před jinými infrastrukturami. Dokončuje se konsolidace tohoto odvětví. V dohledné době budou na trhu působit dva tři velcí provozovatelé kabelových sítí a kromě nich několik desítek menších a dokonce velmi malých subjektů.

České operátory na rozdíl na členských států EU je daleko více sužuje nadměrná regulace, která ve svém důsledku dusí rozvoj tohoto významného sektoru elektronických komunikací.

Chtěli bychom, aby se naše podnikání mohlo volněji a svobodněji rozvíjet nikoli v zájmu provozovatelů, ale na prvním místě v zájmu konečných uživatelů, tedy. diváků. Kabeloví operátoři totiž nabízejí i další služby, například přístup k Internetu, a to bez telefonních impulsů, a budou hrát stále důležitější úlohu v sektoru širokopásmového přístupu.

Budoucnost tohoto odvětví je mimořádná.